Kosovska bitka
Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na: navigacija, pretraga
Bitka na Kosovu polju je bitka vođena 1389. godine između skupine balkanskih zemalja i Osmanskog carstva.
Srpski knez Lazar Hrebljanović okupio je vojsku od oko
100.000 vojnika sastavljenog od Srba, Bosanaca (koje je predvodio Vlatko Vuković Kosača), Mađara i plaćenika. Smatra se da je jedan odred Hrvata predvodio Ivaniš Paližna. Na drugoj strani se nalazio osmanski sultan Murat I sa vojskom iz svih dijelova Osmanskog carstva, koja je brojala oko
300.000 vojnika.Bitka se vodila na Kosovu Polju u blizini današnje Prištine.
Obje vojske su bile raspoređene u uobičajenu formaciju, sa centrom i dva krila. Središnjim dijelom savezničke balkanske vojske je upravljao knez Lazar Hrebljanović. Jednim krilom je komandovao Vuk Branković a drugim, bosanski velmoža veliki vojvoda Vlatko Vuković. U osmanskoj vojsci je sultan Murat I upravljao središnjim dijelom vojske dok su krilima upravljali njegovi sinovi Jakub i Bajazid.
U početku bitke saveznička kršćanska koalicija je uspjela probiti osmanske redove u centru i krilom kojim je zapovijedao Jakub, ali je Bajazid ostao čvrst. U ovoj bici je poginuo osmanski sultan Murat I. Tačan način smrti osmanskog sultana Murata je nepoznat. Među historičarima preovladava mišljenje da je u toku bitke izvjesni Miloš Obilić na prevaru, nakon što je izrazio pokornost sultanu, ubio Murata.
Nakon ovoga Osmanlije su izvršile protuudar. U ovom napadu je ubijen i srpski knez Lazar Hrebljanović. Zbog smrti osmanskog sultana, Bajazid je povukao vojsku unutar Osmanskog carstva da bi osigurao tron.
Karakter bitke i njen ishod čest su predmet spora među historičarima. Radi se o pokušaju balkanskih velmoža da zaustave daljnje prodiranje Osmanlija. Saveznike je okupljao knez Lazar Hrebljanović čija oblast je bila najviše ugrožena. Bitka je dio niza operacija koje su poduzimali evropski vladari koji su nastojali da zaustave osmanska osvajanja. Izvještaj Tvrtka I Kotromanića bio je da su kršćani pobijedili, no očito je da je to bila Pirova pobjeda, jer poslije bitke kneginja Milica, udovica kneza Lazara Hrebljanovića, morala je priznati vazalne obaveze prema Osmanlijama.
Prema podacima Ignacija Vojea, početkom 15. vijeka Bosanci su imali informacije da su neki od njihovih vlastelina, učesnika Kosovske bitke, a koji su bili zarobljeni od strane Osmanlija, još bili živi. Poduzimali su diplomatske napore preko Dubrovnika da se oni pokušaju spasiti.