Author Topic: What we Serbs and Jews have in common.  (Read 4181 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Nik_Srb

  • Full JTFer
  • ***
  • Posts: 145
What we Serbs and Jews have in common.
« on: January 20, 2009, 10:10:19 AM »
Here is a text i read somewhere,and i realised,most ppl here ask them selves,what do we really have in common with the serbs?well i'd have to say spirit,enjoy the text (Its in serbian for now,i might translate it later,tho my english isn't that good,spelling i mean,anywayz,anybody who has the time can translate it,its fine by me):   


 Nacionalnog čovjeka definiše nekoliko stvari: Ime, Jezik i Pismo, Kultura, Tradicija,Običaji i Vjera! Opisujući naše narode Ivo Andrić nije pošao od definisanja nacionalnog bića, pa se u svojim djelima često pitao šta je to što na Balkanu toliko krvavo razdvaja ljude. Otkuda ta i tolika mržnja i onih oko nas i samih osvajača prema Srbima??? Pitajmo se ŠTA je to što danas odvaja Srbina i šta je to čime ga čini posebnim i drugačijim čovjekom, ako ikako posebnim i drugačijim. Pre jedno godinu dana pričam sa jednim poznanikom crncem i tako se dotaknemo teme o ropstvu. Ja mu ispričam kako smo pet vjekova robovali pod otomanskom imperijom i svime šta ide uz to, a on mi kaže kako smo ISTI jer su i oni robovali pod Anglosaksoncima dugo vremena. Čovjek je dobar i drag mi je, ali sam mu morao reci - DA MI NIMALO NISMO ISTI i nažalost da je on i dan danas ostao ROB tim svojim tlačiteljima. Malo se brecnuo, čak uvrijedio ali me ipak znajući me pita, zašto imam takvo mišljenje. Počnem mu priču sa tim prvim gore navodom - šta čovjeka nacionalno definiše, sa čime se složio jer sigurno je na prvom mjestu ako se neko zove Džon Smit da nije ni Francuz ni Rus, a ne može biti ni Indijac... pa tako dalje.Pitanje jezika i pisma takođe, običaja i tradicije, često vjere.Kažem mu da pravo ropstvo nije toliko fizički povezano sa ropstvom koliko sa samim duhovnim ropstvom i da se on možda oslobodio fizički robovanja ali je duhovno još rob svojih porobljivača. Prije no što su mu pretka porobili - taj predak se zvao drugačije, pričao i pisao drugačije, vjerovao u drugu vjeru i njegova tradicija i običaji su bili neki drugi. A, vidiš rekoh mu: „ti nosiš ime i prezime svoga tlačitelja, pričaš i pišeš jezikom tlačitelja, slaviš i poštuješ praznike svoga tlačitelja, vjeruješ i pripadaš religiji svoga tlačitelja...
Books: ...ti si izgubio onoga sebe u tom ropstvu i dan danas si asimiliran i pod lancima, duhovno, tog svog tlačitelja. On te porobio i potisnuo sve ono šta te je DEFINISALO. „Vidiš, mi Srbi (koji smo preostali) posle tog ropstva od 500 godina ne samo da smo se fizički oslobodili ropstva, nego smo ostali SVOJI - kao da opresora NIKADA NIJE NI BILO. Ime nam je Srpsko, Pismo i jezik nam je Srpski, Kultura nam je Srpska. Običaji i tradicija nam je Srpska, a Vjera nam je ista kakva je i bila prije tih osvajača i MI SMO SE OSLOBODILI ROPSTVA POTPUNO. Mi smo slobodni ljudi i SVOJI LJUDI. Kažem mu još da i kod nas postoje slični njemu. Oni ljudi koji su ostali u duhovnim okovima svoga porobljivača i dugo nakon što je taj opresor protjeran sa naše zemlje.Muslimani su i dan danas sužanj i roblje tursko i nakon Turaka. Oni su prihvatili - imena svoga opresora, vjeru opresora, kulturu, tradiciju i običaje opresora... Zadržali su samo jezik jer je zbog dugog zadržavanja na našim prostorima i porobljivača koristio naš jezik, kako bi sa porobljenim narodom lakše komunicirao. 'Oni su i dan danas tursko roblje!' Srbi svoja imena nose kao medalju za hrabrost svih onih porobljenih generacija - KOJE SU IZDRZALE I NISU SE DALE SLOMITI NI TIJELOM NI DUHOM. Mi danas nosimo SVOJA IMENA, pričamo SVOJIM jezikom a ne kolonijalnim, slavimo naše slave i poštujemo naše običaje. Njegujemo Srpsku kulturu a ne kulturu onih koji nas porobiše, I VJERUJEMO U HRIŠĆANSKO PRAVOSLAVLJE, našu vjeru koju smo prihvatili slobodom svoje volje a ne koju nam je porobljivač donio sa sobom. Svaki naš predak je mogao fino da ode u prvu seosku džamiju, osuneti se i naguzi se prema Meki i Medini. Time bi prekinuo odvođenje čeljadi iz kuće, silovanje ženske djece, prisilni rad spahiji pa dahiji. Onda mu ne bi, ono što na svom posedu uradi uzimali 70% nego 10 ili 20%, a još bi mu pride dali - neko srpsko ropče da mu pomaže. Znači trebalo je da samo ode u tu džamiju i život bi mu bio daleko lakši i ljepši. Niko ga za 400-500 godina ne bi kinjio kao što ga je kinjio.I gle sada ovde na ovim internet diskusijama mi komuniciramo - NA SRPSKOM MATERNJEM a ne na turskom, njemačkom ili kakvim drugim KOLONIJALNOM jeziku!! I svi oni koji se prave pametni i proklamuju - kako iz te naše trpnje ništa dobro nije izašlo, kako treba da se savijemo, pospemo pepelom po glavi, sami sebe izbičujemo što ne damo da neko ulazi u našu kuću, iz nje uzimaju šta mu je volja i na oči nam j...u žene. Eto, mi smo kao krivi što neki tamo POTEGNU 6.000 kilometara da nam se siluju keve, svakih 50 godina, a mi se budale nešto šatro branimo, kada ljudi samo hoće malo da siluju i odu - sa tovarom onoga što napravismo između tih ratova!!! Vidiš,jedan naš Srbin živi već šestu godina u zatvoru u zapadnoj evropi,zato što se usudio,koliko je to bilo u njegovoj mogućnosti,da brani ugroženi srpski narod koji se nakon nekih istorijskih događaja našao van matice.Na teritorijama današnjih takozvanih država Bosne i Hercegovine i Hrvatske!Neki ga žale..drugi kažu da je ludak,treći tvrde čak da je rasista ili nacista,iako nijednu njegovu knjigu nisu pročitali(ali su negde čuli tako nešto).Sve su to gluposti!On je SLOBODAN čovek i umreće kao SLOBODAN čovek!Brani svoje stavove i svoj narod do kraja!On zna da svaki narod koji se jednom oslobodio,ne sme da miruje i mora stalno dalje da se bori za tu svoju slobodu!Isto tako zna da neki moraju da se žrtvuju za tu slobodu,jer bez otpora ćemo živjeti lakše ali nekada izgubiti svoj jezik,svoju kulturu,svoje tradicije i običaje! Iz tog razloga MI SRBI SE DEFINIŠEMO DRUGAČIJE, IZ TOG RAZLOGA SMO MNOGO ZAJ..AN NAROD. Iz tog razloga nas MRZE, jer se DUHOM ne lomimo... ЈЕР,МИ СМО СРБИ!!
« Last Edit: January 20, 2009, 11:04:06 PM by Jasmina »

Offline Dan

  • Moderator
  • Ultimate JTFer
  • *
  • Posts: 4308
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #1 on: January 20, 2009, 10:43:58 AM »
Good to hear... Welcome Aboard Nik!

Offline Lisa

  • Forum Administrator
  • Silver Star JTF Member
  • *
  • Posts: 9373
    • The Urban Grind
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #2 on: January 20, 2009, 10:57:22 AM »
Nik, can you please translate that into English for the rest of us? 

Offline Nik_Srb

  • Full JTFer
  • ***
  • Posts: 145
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #3 on: January 20, 2009, 11:57:47 AM »
when i have some time,tho when i do translate,i want ppl to correct my errors :)
So u know,this text doesn't mention the Jews at all,but u will see what i mean when i say we are kin by spirit

thx Dan,tho i am not a total stranger to this forum :)
« Last Edit: January 20, 2009, 12:04:38 PM by Nik_Srb »

Offline Spectator

  • Master JTFer
  • ******
  • Posts: 1234
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #4 on: January 20, 2009, 12:54:37 PM »
Добродошао, Ник!

Here's the short translation of the first paragraph:

Nacionalnog čovjeka definiše nekoliko stvari: Ime, Jezik i Pismo, Kultura, Tradicija,Običaji i Vjera! Opisujući naše narode Ivo Andrić nije pošao od definisanja nacionalnog bića, pa se u svojim djelima često pitao šta je to što na Balkanu toliko krvavo razdvaja ljude. Otkuda ta i tolika mržnja i onih oko nas i samih osvajača prema Srbima??? Pitajmo se ŠTA je to što danas odvaja Srbina i šta je to čime ga čini posebnim i drugačijim čovjekom, ako ikako posebnim i drugačijim. Pre jedno godinu dana pričam sa jednim poznanikom crncem i tako se dotaknemo teme o ropstvu. Ja mu ispričam kako smo pet vjekova robovali pod otomanskom imperijom i svime šta ide uz to, a on mi kaže kako smo ISTI jer su i oni robovali pod Anglosaksoncima dugo vremena. Čovjek je dobar i drag mi je, ali sam mu morao reci - DA MI NIMALO NISMO ISTI i nažalost da je on i dan danas ostao ROB tim svojim tlačiteljima. Malo se brecnuo, čak uvrijedio ali me ipak znajući me pita, zašto imam takvo mišljenje. Počnem mu priču sa tim prvim gore navodom - šta čovjeka nacionalno definiše, sa čime se složio jer sigurno je na prvom mjestu ako se neko zove Džon Smit da nije ni Francuz ni Rus, a ne može biti ni Indijac... pa tako dalje.Pitanje jezika i pisma takođe, običaja i tradicije, često vjere.Kažem mu da pravo ropstvo nije toliko fizički povezano sa ropstvom koliko sa samim duhovnim ropstvom i da se on možda oslobodio fizički robovanja ali je duhovno još rob svojih porobljivača. Prije no što su mu pretka porobili - taj predak se zvao drugačije, pričao i pisao drugačije, vjerovao u drugu vjeru i njegova tradicija i običaji su bili neki drugi. A, vidiš rekoh mu: „ti nosiš ime i prezime svoga tlačitelja, pričaš i pišeš jezikom tlačitelja, slaviš i poštuješ praznike svoga tlačitelja, vjeruješ i pripadaš religiji svoga tlačitelja...

There are several things that define one's nationality: name, language and alphabet, culture, tradition, customs and faith! When describing our peoples, Ivo Andrich didn't started from the definition of national essence as he often asked in his works what it is that only bloodily splitted people on Balkans. Wherefrom is so much hatred of those around us and occupiers themselves to the Serbs??? We ask what factor singles out Serb today, if any?  One year ago I had a talk with a Black, a friend of mine,  and we gradually reached the topic of slavery. I told him about how we had been in Ottoman Empire slavery for five centuries and he tells me how similar we are since they also had enslaved by Anglosaxons for much time.  That man a good and dear to me, but I had to say to him we ARE NOT ANY SIMILAR and unfortunately today he as well remained SLAVE of his opressors. He was irritated even offended but he asked why I think so. I cited to him the above mentioned definition of one's nationality. At first, if one's name is John Smith, he is neither French nor Russian, and cannot be Indian... This is also a question of language and alphabet, customs and traditions. I tell him that in fact slavery is not only physical, but mainly spiritual and he maybe was freed physically but spiritually he was still the slave of his masters. Befor his ancestor was enslaved, he had another name, spoke and wrote differently, believed in other faith and his tradition and customs were some other. You see, I said to him, you have name and surname of your opressors, speak and write in opressor's language, celebrate and adore opressor's festivals, believe in and adhere the opressor's religion...

Do not put your trust in princes, nor in a son of man, in whom there is no help (Psalms 146:3)

Offline Nik_Srb

  • Full JTFer
  • ***
  • Posts: 145
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #5 on: January 20, 2009, 01:15:17 PM »
Thx alot spectator! Btw,my name is Nikola (Никола) you can call me Nikolas or Nikolai as you wish :-)

Offline Spectator

  • Master JTFer
  • ******
  • Posts: 1234
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #6 on: January 20, 2009, 01:42:22 PM »
Thx alot spectator! Btw,my name is Nikola (Никола) you can call me Nikolas or Nikolai as you wish :-)

Драго ми jе! Зовем се Леви. Из коjог града долазиш?

Nice to meet you! My name is Levi. What city are you from?
Do not put your trust in princes, nor in a son of man, in whom there is no help (Psalms 146:3)

Offline Nik_Srb

  • Full JTFer
  • ***
  • Posts: 145
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #7 on: January 20, 2009, 02:16:08 PM »
Из Београда сам,ти си из америке да?e,и да ли учиш српски или ти неко помаже?Леви је Често име зар не?

I'm from Belgrade,you from America r?
Do you learn serbian(the basics etc)or is somebod helping you? :))
Is Levi a common name(i mean,its a name used more often)

Hehe,thx for the effort  :-[
« Last Edit: January 20, 2009, 03:16:34 PM by Nik_Srb »

Offline Nik_Srb

  • Full JTFer
  • ***
  • Posts: 145
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #8 on: January 20, 2009, 03:12:09 PM »
...ti si izgubio onoga sebe u tom ropstvu i dan danas si asimiliran i pod lancima, duhovno, tog svog tlačitelja. On te porobio i potisnuo sve ono šta te je DEFINISALO. „Vidiš, mi Srbi (koji smo preostali) posle tog ropstva od 500 godina ne samo da smo se fizički oslobodili ropstva, nego smo ostali SVOJI - kao da opresora NIKADA NIJE NI BILO. Ime nam je Srpsko, Pismo i jezik nam je Srpski, Kultura nam je Srpska. Običaji i tradicija nam je Srpska, a Vjera nam je ista kakva je i bila prije tih osvajača i MI SMO SE OSLOBODILI ROPSTVA POTPUNO. Mi smo slobodni ljudi i SVOJI LJUDI. Kažem mu još da i kod nas postoje slični njemu. Oni ljudi koji su ostali u duhovnim okovima svoga porobljivača i dugo nakon što je taj opresor protjeran sa naše zemlje.Muslimani su i dan danas sužanj i roblje tursko i nakon Turaka. Oni su prihvatili - imena svoga opresora, vjeru opresora, kulturu, tradiciju i običaje opresora... Zadržali su samo jezik jer je zbog dugog zadržavanja na našim prostorima i porobljivača koristio naš jezik, kako bi sa porobljenim narodom lakše komunicirao. 'Oni su i dan danas tursko roblje!

You lost your true self in that slavery,and today you are asimilated and in spiritual chains of that oppressor.He enslaved you and took all that DEFINED you.You see, we Serbs(the ones that are left)after our 500 year slavery not only did we freed our selves physically,but we stayed our own,like the oppressor NEVER EXISTED.Our name is Serbian,alphabet and language are Serbian,our culture is Serbian,customs and tradition is Serbian,and our religion is the same as before the ocupator,WE FREED OUR SELVES COMLEETLY.We are free people,and OUR OWN PEOPLE. Still,i told him that there are simular people as him here.Those people that stayed in the spiritual shackles of they're enslaver - names,religion,culture,tradition and customs of they're oppressor,they have only kept the language becous,of the long rule of the oppressors,they themselves used our language,so they could comunicate with more ease with the enslaved people. They are today Turkish slaves! 


here is this part,plz correct my spelling errors or gramer or whatever,enjoy this part,i'll probably do the rest later

Offline Spectator

  • Master JTFer
  • ******
  • Posts: 1234
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #9 on: January 20, 2009, 03:56:20 PM »
Из Београда сам,ти си из америке да?e,и да ли учиш српски или ти неко помаже?Леви је Често име зар не?

I'm from Belgrade,you from America r?
Do you learn serbian(the basics etc)or is somebod helping you? :))
Is Levi a common name(i mean,its a name used more often)

Hehe,thx for the effort  :-[

Jа сам Израелац, живим у Jерусалиму.
Да jа учим српски.  Моj српски ниjе пуно добар :)
Захвалан сам Српскому народу да jе спашава своjих Jевреjима у другом светском рату!
Леви ниjе често име али као презиме оно jе врло често.
Никола Тесла jе славан српски научник.
Лаку ноћ!

I am Israeli, I live in Jerusalem.
Yes, I study Serbian. My Serbian is not very good  :)
I am grateful to the Serbian people that saved its Jews during the WW2!
As a first name Levi is not common, but as a last name it is.
Nikola Tesla is the famous Serbian scientist.
Good night!
Do not put your trust in princes, nor in a son of man, in whom there is no help (Psalms 146:3)

Offline Nik_Srb

  • Full JTFer
  • ***
  • Posts: 145
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #10 on: January 20, 2009, 04:24:33 PM »
Ако имас питања око неких израза,слободно питај  :)
Прићаћу са тобом и на Енглеском и на Српском,како би похватао речи и изразе   8)
Ја сам био у Израелу кад сам био негде око 12 година  :)  Прекрасно место!
Али ситуација у Јерусалиму је тужна  :( 
Има много ожиљака рата на лепим русевинама старог дела града :(
Могу да ти испричам где сам све био :)
Никола Тесла је све сем славан,барем на западу у Америци
Лаку ноћ и теби!У Србији је један сат манје него у Израелу  :)


If u have questions about some terms in the language,ask freely ^^
I'll speak with u on English and Serbian so you would learn a few more words and terms/phrases faster 8)
I was in Israel when i was somewhere around 12 years old :) a really beautiful place!
But the situation in Jerusalem is sad
There are a lot of scars of war on the beautiful buildings of the ruins of the old part of the city :(
I could tell you where else i have been in israel ^^
Nikola Tesla is all bad famous!Atleest not in the west...(not a surprise)
Good night to you 2!Serbia is in a diferent time zone so we have 1 hour diference :D

Offline Jasmina

  • Moderator
  • Master JTFer
  • *
  • Posts: 2126
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #11 on: January 20, 2009, 11:06:03 PM »
  Hey this text is great! where did you find it? I had to correct some bad words that are NOT allowed in here since this is a religious forum, but otherwise this text is incredible! Thanks for sharing this with us! I appreciate it!
The whole system works because everyone is not mentally ill on the same day!!!!

Offline Kerber

  • Pro JTFer
  • *****
  • Posts: 699
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #12 on: January 21, 2009, 06:09:02 AM »
Из Београда сам,ти си из америке да?e,и да ли учиш српски или ти неко помаже?Леви је Често име зар не?

I'm from Belgrade,you from America r?
Do you learn serbian(the basics etc)or is somebod helping you? :))
Is Levi a common name(i mean,its a name used more often)

Hehe,thx for the effort  :-[

Jа сам Израелац, живим у Jерусалиму.
Да jа учим српски.  Моj српски ниjе пуно добар :)
Захвалан сам Српскому народу да jе спашава своjих Jевреjима у другом светском рату!
Леви ниjе често име али као презиме оно jе врло често.
Никола Тесла jе славан српски научник.
Лаку ноћ!

I am Israeli, I live in Jerusalem.
Yes, I study Serbian. My Serbian is not very good  :)
I am grateful to the Serbian people that saved its Jews during the WW2!
As a first name Levi is not common, but as a last name it is.
Nikola Tesla is the famous Serbian scientist.
Good night!
Твој српски није "пуно добар",него ОДЛИЧАН! :-)
(Your Serbian isn't "very good",it's EXCELLENT! :-) )

Here's for you a little correction:
Quote
Захвалан сам српском народу да(што је...) jе спашавао своjе Jевреjе у Другом светском рату!

У здравље... ;-)

PS
By the way,you translated the first part of Nikola's text very well.No Serb would do it better!

Offline ProudAndZionist

  • Master JTFer
  • ******
  • Posts: 2410
  • PPE
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #13 on: January 23, 2009, 04:09:26 PM »
Boze Pravde
 :dance:
We are giants, giants in love...and if you ask that who are we, then you must be a dwarf.

Offline serbian army

  • Master JTFer
  • ******
  • Posts: 2326
Re: What we Serbs and Jews have in common.
« Reply #14 on: January 23, 2009, 08:02:17 PM »
Serbia will never surrender Kosovo to the breakaway province's ethnic Albanian majority or trade its territory for European Union or NATO membership,