JTF.ORG Forum

General Category => General Discussion => Topic started by: ~Hanna~ on November 24, 2009, 05:20:51 PM

Title: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 24, 2009, 05:20:51 PM
I wanted to share this with you all...no telling what is coming to our country at this rate....

Someone shared this so I wanted to pass it along....

My grandparents survived the depression living in a cabin at the top of a mountain and killing bears for meat.

This seemed a little easier...

It would be a GREAT emergency food backup plan....you know, when there is no food in the stores and everyone is killing each other to get food?

~Hanna~


Now this would be helpful for anyone on a tight budget, and in the very least you will have the essentials. Mind that the costs quoted in the original post would likely be higher now. You can add to this from your own garden, and foraging in the wild...

Feeding one person for a year:

“This will supply nearly 2,000 calories/day for one year with adequate protein and fat. If you know what wild foods to forage for greens or can grow a small patch of greens, you can provide vitamins at no additional cost. You will also need salt and will want some other seasonings. You may be able to grow or forage for fruits, nuts, peppers etc.

This is prob one of the more boring diets in existence, but my mother told me this is the diet that kept her family alive through the depression and WWII. They did have a garden and grew lots of collards.

1. Pinto beans, 50 pounds at Sams Club for 25.43 1500 cal/pound = 75,000
2. Field corn, 50 pounds at Feed Store for 6.50 1500 cal/pound = 75,000
3. Bakers liquid shortening 35 # at Sam's 22.49 3500 cal/pound = 122,500 calories

Buy one container liq shortening $22.49, 2 bags of beans $50.86, 6 bags of corn $39.00, Total 112.35”

http://mrssurvival.com/forums/index.php?showtopic=24440 (http://mrssurvival.com/forums/index.php?showtopic=24440)
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: briann on November 24, 2009, 05:58:04 PM
Very cool.  Keep this post going.  I would include that Costco for Vegetables is great.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Shamgar on November 24, 2009, 06:16:40 PM
The best price I have found on bulk food in 30 year cans is from the Mormons. They have the basic staples and free shipping...and you don't have to be a Mormon to participate. The Mormons have been in the food storage business for a long time.

I have quite a bit of this stashed away and all you need to add to it is a grain grinder.

http://www.ldscatalog.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?catalogId=10151&storeId=10151&categoryId=10002&langId=-1&cg1=14087&cg2=&cg3=&cg4=&cg5=
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on November 24, 2009, 06:29:16 PM
Hanna,
That sounds like a good plan to me. Here's another good sight  http://www.endtimesreport.com/
PREPARATIONS
1. Food
2. Manna Meals
3. Water
4. Sanitation
5. Medical, health
6. Kerosene heaters and cookers
7. Lighting
8. Wood cooking and heating
9. Communications
10. Essential Tools
11. Home built items
12. Electrical
13. War preparedness
14. Gardening
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Masha on November 24, 2009, 06:31:16 PM
A much healthier alternative would to to stock up on pemmican. Man can live on fat and meat forever without any ill effects.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on November 24, 2009, 06:35:24 PM
A much healthier alternative would to to stock up on pemmican. Man can live on fat and meat forever without any ill effects.

What is pemmican? Spam
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 24, 2009, 07:09:08 PM
wow, thanks for all these good ideas, keep them coming.

spam has a long shelf life I read recenty, that would be a good one, too.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Lewinsky Stinks, Dr. Brennan Rocks on November 24, 2009, 07:11:21 PM
Shortening is just about the most unhealthy thing in existence. Coconut oil, palm oil, ghee, and (for the Gentiles) bacon grease are all far better alternatives, and way tastier.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on November 24, 2009, 07:24:56 PM
wow, thanks for all these good ideas, keep them coming.

spam has a long shelf life I read recenty, that would be a good one, too.

Don't forget the twinkles  ;D
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Shamgar on November 24, 2009, 07:35:09 PM
wow, thanks for all these good ideas, keep them coming.

spam has a long shelf life I read recenty, that would be a good one, too.

Turkey Spam is now available.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 24, 2009, 07:49:41 PM
this is a survival food list someone used during the great depression, it kept them alive.

Shortening is just about the most unhealthy thing in existence. Coconut oil, palm oil, ghee, and (for the Gentiles) bacon grease are all far better alternatives, and way tastier.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on November 25, 2009, 09:39:24 AM
Shortening is just about the most unhealthy thing in existence. Coconut oil, palm oil, ghee, and (for the Gentiles) bacon grease are all far better alternatives, and way tastier.


I don't care much for ham but how long would bacon grease last without a fridge, 1-2 months.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Lewinsky Stinks, Dr. Brennan Rocks on November 25, 2009, 09:50:00 AM
Bacon grease doesn't have to be refrigerated.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: New Yorker on November 25, 2009, 01:06:12 PM


This thread should stay up there. Should there be an economic collapse being prepared is vitally important. I suggest we post more excellent suggestions on preparedness/survival here.

And in keeping with the original post in the title of this thread, here's an article I found at http://www.survivalblog.com/ (http://www.survivalblog.com/) about cheap survival food.

"Jim,
Being born and raised in Maine, I was introduced to B&M baked beans at a young age. Beans and brown bread were our standard fare on Saturday nights for many years. Over the years, I have grown increasingly fond of them, although harder to find in the Midwest - they seem to get crowded off many grocery store shelves in favor of lesser rivals.

In particular, I love B&M brown bread (with or without raisins) - rich, moist dense bread made with molasses and packaged in a can. It is heated inside the can (hint: slice it cold, before heating). A pat (or two) of real butter melting on it makes the meal complete.

From a preparedness perspective, both the beans (available in glass jars or cans) and brown bread are a treasure. The manufacturer confirms (below) that their standard freshness shelf life is three years from date of manufacture (longer is still good, I'm sure). Given that we regularly eat it, there is no problem adding this to our "rotation". And in the case of distress, we have the ability to heat the meal right in the can - the original MRE.

When I had trouble finding B&M at my local grocer, I wrote the B&G Foods and purchased several cases directly from their distribution group.

Blessings and love to you and your family. - BeePaw"
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Zelhar on November 25, 2009, 01:28:30 PM
The army has this biscuits that can last for at least a decade. I think this could be a good food to stock, if it is available for retail. 
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 25, 2009, 01:28:45 PM
ok,  I will post some more....

Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: New Yorker on November 25, 2009, 01:31:30 PM


And as I find them, so will I. 

This is serious stuff, we could very easily go from a recession to a full blown depression.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 25, 2009, 01:58:05 PM
Yes, I agree, I've seen it coming, for quite some time.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 28, 2009, 08:09:38 PM
 :P
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on November 28, 2009, 08:24:52 PM
here's another good site... http://beprepared.com
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Spiraling Leopard on November 29, 2009, 04:14:54 AM
Can't you just eat grass? Cows and horses do it all day long.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 29, 2009, 04:43:26 PM
yes, but it gets old after a while, doesnt it?

there was a Vietnam vet who survived for at least 5 years on only flies and other flying insects in his outdoors bamboo cage...his stomache bloated way up, but he lived to tell about it.

Can't you just eat grass? Cows and horses do it all day long.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Shamgar on November 29, 2009, 05:19:04 PM
Remember, in a prolonged SHTF situation, your neighbors will taste better than roots...   ;D
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Shamgar on November 29, 2009, 05:30:23 PM
There is a lot more to preparing for an event than food. I have been involved in "prepping for about 6 years and full time since I retired about a year ago. There are many good forums out there where you can get good information.

Below is a short review I wrote regarding Lehman's wicks for DYI olive oil lamps. Olive oil should be a part of your supply plan. You can cook with it, use as a lubricant, preservative, provides a safe flash-free light source and is cheap and readily available. Safe to store in large quaities.

When the power goes off what do you do when the flashlight batteries run out and the CVS is closed and your care package from Obongo has yet to arrive?

Olive oil is a great non-smoking oil with many uses. Lubricant, cooking and lighting. Olive oil lamps have been used for thousands of years to provide bright, smoke-free light.

Lehman's is also an excellent source for tools, euipment and other neccessities that you can use without power, running water ect.  www.lehmans.com

"You can purchase the elements and wicks at Lehman's. 6-pack for 18.95. With a bit of wire and hemp string you can easily make your own. I chose to purchase and today they arrived.

http://www.lehmans.com/store/Lamps___Lights___Oil_Lamps___Olive_Oil_Lamps_and_Parts___Parts_to_Make_Your_Own_Olive_Oil_Lamp___15650?Args=

I grabbed a mason jar out of the closet. I placed the wick in the element with about 1/4" sticking out and filled the jar with olive oil to a point about 1/4" below the top of the wire element. Add fire and instant light. I then proceeded to march through the house with the lights off. I got ooohs and ahhs from the little ones. Ethan and Katy both just gave me the eye roll and waited for me to go away."

Bottom line: Olive oild is cheap, plentiful and has multiple uses. Wicks are cheap and easy to make. The oil will not flash if the lamp is dropped and it gives off a fair amount of light.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Abben on November 29, 2009, 06:03:18 PM
dont forget about raman noodles. its liquid sodium but people live on it. and for 59 cents you cannot beat it
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on November 29, 2009, 06:20:53 PM
I love Lehman's, I want to get some oil lamps from them...

Here is an emergency oil lamp I found over at tightwad central. http://www.tightwad.com/tips8.htm (http://www.tightwad.com/tips8.htm)
That is a good place for frugal tips, also...

(http://www.tightwad.com/images/candle1.GIF)

Oil & Cola Emergency Lamp.

What will you do thins winter when the lights go out?  Hopefully you've got your emergency flashlight, radio, food and water supplies.  If the power will be out for some time, however, you may want to know about this easy oil lamp.  Great for camping too.   The parts needed for this lamp can be found in virtually every household.  An empty aluminum cola can, an old cotton sock, and about a tablespoon of cooking oil are all you need.  First stab an empty cola can in the middle and cut around the circumference until you cut the can completely in half.  Use a pair of gloves to hold the can halves, because the metal is very sharp.  Use the bottom half of the cola can, and cut half inch deep slits spaced each half inch along the circumference of the can.  Fold over to make a safe rim along the edge.  Now take the top half of the can and work the pull tab off the top by pulling up and side to side.  Work the tab back and forth with upward pressure, until it pulls off.  Dispose of the top half can into the recycle trash.  Next cut a one inch by 3/8" slip of material from the old sock.  Roll the material into a thick rope and feed it into the pull tab attachment hole.  Pull through about half an inch so it sticks up while the pull tab rests upside down.  Now pour a cap full of cooking oil into the bottom of the can.   Place the upside down pull tab with the wick in the middle of the can and drape the cotton wick so it pulls the oil from the edge of the can.  The length of the wick pulled through the tab hole will determine the height of the flame.  A good quarter inch of wick will give a good flame with virtually no smoke.  Now you can light the wick and it should last about three to four hours with each tablespoon or so of corn oil.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: New Yorker on November 29, 2009, 11:14:02 PM
There is a lot more to preparing for an event than food. I have been involved in "prepping for about 6 years and full time since I retired about a year ago. There are many good forums out there where you can get good information.

Below is a short review I wrote regarding Lehman's wicks for DYI olive oil lamps. Olive oil should be a part of your supply plan. You can cook with it, use as a lubricant, preservative, provides a safe flash-free light source and is cheap and readily available. Safe to store in large quaities.

When the power goes off what do you do when the flashlight batteries run out and the CVS is closed and your care package from Obongo has yet to arrive?

Olive oil is a great non-smoking oil with many uses. Lubricant, cooking and lighting. Olive oil lamps have been used for thousands of years to provide bright, smoke-free light.

Lehman's is also an excellent source for tools, euipment and other neccessities that you can use without power, running water ect.  www.lehmans.com

"You can purchase the elements and wicks at Lehman's. 6-pack for 18.95. With a bit of wire and hemp string you can easily make your own. I chose to purchase and today they arrived.

http://www.lehmans.com/store/Lamps___Lights___Oil_Lamps___Olive_Oil_Lamps_and_Parts___Parts_to_Make_Your_Own_Olive_Oil_Lamp___15650?Args=

I grabbed a mason jar out of the closet. I placed the wick in the element with about 1/4" sticking out and filled the jar with olive oil to a point about 1/4" below the top of the wire element. Add fire and instant light. I then proceeded to march through the house with the lights off. I got ooohs and ahhs from the little ones. Ethan and Katy both just gave me the eye roll and waited for me to go away."

Bottom line: Olive oild is cheap, plentiful and has multiple uses. Wicks are cheap and easy to make. The oil will not flash if the lamp is dropped and it gives off a fair amount of light.


Fantastic post!  :clap:
I remember the NYC electrical blackout, I couldn't believe how instantly usless MOST of my stuff was, and how dark my house was.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on December 04, 2009, 01:12:22 AM
The Dollar Stretcher........living better for less.


 http://www.stretcher.com/index.cfm
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on February 09, 2010, 04:51:35 PM

I was digging through tunnels "on my hands" for this thread, then I realized there's a search box in the corner!  :'(
 I ordered from them before, good deals. http://www.39dollarglasses.com/index.html
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: rhayat1 on February 09, 2010, 06:23:22 PM
Don't forget the water and the guns and ammo to protect it all.  "Silver", "Ammo" and "Munchies" = SAM.  Just off the top of my head.  My brother believes that one of the best things you can have, during an emergency, is vodka.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: ~Hanna~ on February 10, 2010, 12:10:12 AM
Vodka, yes, good for many things.

Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Ari Ben-Canaan on February 10, 2010, 01:17:32 AM
This a really neat idea.  I wonder if I could get giant bags of Garbonzos for hummus.  55 gallon drums of Israeli olive oil and techina?  I'm like the real life Zohan movie when it comes to hummus, with or without anything to dip... 
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on February 10, 2010, 11:32:21 AM
This a really neat idea.  I wonder if I could get giant bags of Garbonzos for hummus.  55 gallon drums of Israeli olive oil and techina?  I'm like the real life Zohan movie when it comes to hummus, with or without anything to dip... 

55 gallon drums of olive oil would be expensive not to mention you have to hide this food, robbers will come. You better have small cans of food to give them. You can store your food in a closet take down the doors and screw on paneling, spread the wealth around your house in various hidden places.
 
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: New Yorker on February 10, 2010, 11:53:33 AM

Here's a great website to shop for emergency preparation products.

http://beprepared.com/category.asp_Q_c_E_920_A_c2c_E_tn_A_name_E_FoodStorage (http://beprepared.com/category.asp_Q_c_E_920_A_c2c_E_tn_A_name_E_FoodStorage)
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Ulli on February 10, 2010, 12:00:01 PM
Shortening is just about the most unhealthy thing in existence. Coconut oil, palm oil, ghee, and (for the Gentiles) bacon grease are all far better alternatives, and way tastier.

Goose and duck fat is great too. It stays long eatable. My mother makes it in the winter with apple rings and roasted onions. You can eat from it until the autumn comes if you put it in clay pots in the cold basement and then the next is ready.
I eat it with coarse rye bread and a little bit of malted pepper.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Ulli on February 10, 2010, 12:05:39 PM
A much healthier alternative would to to stock up on pemmican. Man can live on fat and meat forever without any ill effects.

What is pemmican? Spam

Pemmican is a special dish made from crushed cranberries, ground venison, and fat. It helps you to survive in cold weather. It is concentrated fuel for your body.
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: pennyjangle on February 10, 2010, 12:17:46 PM
Shortening is just about the most unhealthy thing in existence. Coconut oil, palm oil, ghee, and (for the Gentiles) bacon grease are all far better alternatives, and way tastier.

Goose and duck fat is great too. It stays long eatable. My mother makes it in the winter with apple rings and roasted onions. You can eat from it until the autumn comes if you put it in clay pots in the cold basement and then the next is ready.
I eat it with coarse rye bread and a little bit of malted pepper.

Hmm that sounds good. I wanted goose for Thanksgiving $80 needless to say we had turkey!
Title: Re: feeding one person for a year for $112.35
Post by: Ulli on February 10, 2010, 12:22:22 PM
Shortening is just about the most unhealthy thing in existence. Coconut oil, palm oil, ghee, and (for the Gentiles) bacon grease are all far better alternatives, and way tastier.

Goose and duck fat is great too. It stays long eatable. My mother makes it in the winter with apple rings and roasted onions. You can eat from it until the autumn comes if you put it in clay pots in the cold basement and then the next is ready.
I eat it with coarse rye bread and a little bit of malted pepper.


Hmm that sounds good. I wanted goose for Thanksgiving $80 needless to say we had turkey!

Yes, goose is that expensive if you buy a German goose. But I am sly and buy from the Polish people. Then I get it for half of the price.  :::D