The originally Serbian version
Влада Републике Српске Крајине у прогонству има част да поздрави дипломатско-конзуларна представништва у Републици Србији и да их обавести (сходно ноти бр. 351/06, од 29. 11. 2006) о злочинима над Србима и етничком чишћењу Срба у РС Крајини и Хрватској, чије последице власти у Загребу не отклањају, а Европска унија, Ватикан и САД подржавају ту злочиначку политику Републике Хрватске према Србима.
Влада РС Крајине подсећа дипломатско-конзуларна представништва да чланице Европске уније прећуткују чињенице да Влада и Сабор (парламент) у Хрватској не заступају демократију, не поштују људска права и не отклањају последице злочина геноцида и етничког чишћења над Србима од 1990. до 1995. године. На то упућује и вишегодишњи судски спор у вези с грађевинским земљиштем Србина Боже Плавшића у Светом Филипу Јакову, код Задра, у Далмацији. Хрватске власти и хрватски суд су одузели грађевинско земљиште господину Божи Плавшићу, користећи се најневерватнијим образложењем – прогласили су га мртвим. То је унесено у матичне књиге умрлих – иако је он жив и лично се обратио: и властима, и суду, и матичару. Но, речено му је да тако пише у матичним књигама умрлих и да је, због тога, његово грађевинско земљиште на обали Јадранског мора преузела општина и продала трећем лицу. На питање, зашто суд овај плац није доделио наследницима – и у случају смрти Боже Плавшића, службеници у Општини Свети Филип Јаков нису ништа одговорили, али нису ништа ни предузели, па је измишљени власник плаца – Лука Вујевић (хрватске националности) озидао кућу на плацу господина Боже Плавшића.
Влада упућује дипломатско-конзуларна представништва да је овај случај отимања имовине српској породици описан у хрватском часопису „Идентитет“ – број за фебруар 2008. године, излази у Загребу, а претходно је био прочитан на радију „Слободна Европа“.
Влада обавештава дипломатско-конзуларна представништва да је Центар за развој демокрације у Сплиту (Хрватска), подстакнут невољама господина Боже Плавшића, открио да су хрватске власти, судови и матичари, поступили према Србима на исти начин у насељима Далмације - од Макарске до Задра и на отоцима. Тако је Центар за развој демокрације у Сплиту, досада, открио да су хрватске власти и судови одузели од 147 српских породица: грађевинско земљиште, куће, привредне погоне и летњиковце.
Влада РС Крајине моли ДКП у Републици Србији да обавесте своје владе о овом страховитом кршењу људских права Срба у Хрватској, јер такве примере није могуће срести ни у једној другој држави.
Влада Републике Српске Крајине у прогонству користи и ову прилику да дипломатско-конзуларним представништвима у Републици Србији понови изразе свог високог поштовања.
ДИПЛОМАТСКО-КОНЗУЛАРНА
ПРЕДСТАВНИШТВА – Београд